18 Ağustos 2011 Perşembe

Ceviz Antraknozu

  Evet bugün yine Gümüşhacıköy İlçemizde çiftçilerimizce bize çok sorulan sorulardan birini açıklayacağım. Bu sorun Ceviz Antraknoz Hastalığı (Gnomonia leptostyla) 'dır. Çiftçilerimiz için bölgemizde ekonomik anlamda üretimi yapılan ceviz ağaçlarında bazı bilgiler yanlış bilinmektedir. 

   Bunların başında bu ağacın zararlısı olmayan ve zirai koruma veya mücadele gerektirmeyen bir ağaç olduğu inanışı gelmektedir.

   Oysaki Ceviz Ağacıda diğer meyve ağaçları gibi zararlısı ve hastalığı bulunan ve zirai koruma ve mücadele teknikleri gerktiren bir ağaçtır. 

   Ceviz antraknozu hastalığı etmeni fungusun saprofitik(organik maddeleri ayrıştırarak yaşayan) ve parazitik olmak üzere 2 devresi vardır. Saprofitik dönem sonbaharda yere dökülen ölü yapraklarda başlar, ilkbaharda peritesyumun olgunlaşmasına kadar sürer.( Buda demektir ki görülen bahçelerde dökülen yapraklar toplanarak imha edilmelidir. Bknz. Kültürel Mücadele ) Parazitik dönem ise, fungusun ilkbahardan itibaren canlı dokularda sürdürdüğü yaşamını kapsamaktadır.( Çiftçilerimizin zararlıdan şikayetçi olduğu evre budur. )

   Parazitik dönemdeki zararlara örnekler ise ;

Meyvedeki Zararı
Yapraktaki Zararı
   Hastalığın belirtileri, ağacın yaprakçık, meyve, genç sürgün ve yaprak saplarında görülür. Daha çok bir yaprak ve yaprakçık hastalığı olmasına rağmen, çok hasta meyvelerin perikarpından (yeşil meyve kabuğu), meyve içine de geçen hastalık, meyvelerin depolanması sırasında, diğer fungal etmenlerin de hücuma geçmesine neden olacak zayıf meyveleri oluşturur, meyveler çabucak çürür.
   
   Hastalık, genç yaprakların yaprakçıkları yarı büyüklüğünü geçtikten sonra enfeksiyon yapmakta, penetrasyon noktasının çevresinde, güneşe tutulduğunda veya gözle görülür şekilde renk açılmaları yapmaktadır. Daha sonra bu kısımlar sarımsı bir hale ile çevrilerek, orta kısımlar açık kahverengiden, koyu kahverengine değişen nekrotik dokulara dönüşür.(Bknz. Resimler )

   Hastalık bir yaprak hastalığı olarak dikkati çektiğinden, bitkinin asimilasyon yüzeyini azaltarak, gelecek yıllara ait, sürgün ve meyve oluşumunu olumsuz yönde etkiler ve verim düşüklüğüne neden olur. Hastalık, yurdumuzda bölgesel birçok ceviz tipinde ve özellikle nispi nemin yüksek olduğu mahallerde, cevizin yetişme ortamı bulduğu her yer ve her yükseltide görülür. Alçak yerlerde, yüksek yerlere göre, dere boyu, yamaçlar ve vadi içlerinde, açık alanlara göre daha çok ortaya çıkar.

   MÜCADELESİ

A. Kültürel önlemler

   Primer enfeksiyon kaynağı yere dökülmüş yapraklar sonbaharda toplanıp yakılmalı veya derince gömülmelidir. Üzerinde hastalığın lekeleri ve derince yaraları bulunan, önceki yıllara ait dallar da budanıp uzaklaştırılmalıdır.

B. Kimyasal Mücadele

       ---> İlaçlama Zamanları <---

1. İlaçlama: Tomurcukların yeni patlamaya başladığı, yaprakların kedi kulağı olduğu dönemde,
2. ilaçlama: Yapraklardaki, yaprakçıkların yarı büyüklüğünü aldığı dönemde,
3. ilaçlama: Meyvelerin fındık büyüklüğünü aldığı dönemde,
4. ve diğer ilaçlamalar meteorolojik koşullar ve kullanılan fungisitin etki süresi dikkate alınarak yapılmalıdır.

     Kullanılacak ilaçlar ve dozları
Maneb %80 W.P. ----> 300 g / 100 lt. suya hesabı ile atılmalıdır.

   Bu uygulamanın yanında hastalığın şiddetli görüldüğü bahçelerde Kültürel Önlemler uygulanır iken yanında Sonbaharda yapraklar tamamen döküldüğünde ve Erken İlkbaharda tomurcuklar patlamadan önce BORDO BULAMACI uygulanabilir.

Hiç yorum yok: